Պահածոների պատմությունից․ Ինչպես են առաջացել պահածոյացման առաջին տեխնոլոգիաները
Պահածոների արդյունաբերությունը մարդկությանը հայտնի է զարգացման ամենավաղ փուլերից, այդ իսկ պատճառով պահածոյացումը կարևոր դեր է խաղում սննդի և կերակրատեսակների պատրաստման և պահպանման գործում:
Ինչպե՞ս առաջացավ առաջին արդյունաբերական պահածոների տեխնոլոգիան
Սննդի փչանալը կանխելու հարցը մարդկանց զբաղեցրել է հնագույն ժամանակներից։ Հենց այդ ժամանակ էլ առաջացան պահպանման ամենապարզ եղանակները՝ աղացնելը, չորացնելը, ծխելը, սառեցնելը, որոնք մինչ օրս կիրառվում են արդյունաբերական պահածոյացման մեջ։
Սննդի պահպանման առաջին մեթոդներից մեկը արձանագրվում է Թութանհամեն փարավոնի գերեզմանի պեղումներով (Եգիպտոս), որտեղ գտնվել է կավե աման՝ բադի մասերով՝ զմռսված ձիթապտղի յուղով: Գտածոն թվագրվում է ավելի քան 3000 տարվա: Իսկ, օրինակ, Հին Հունաստանում ամֆորաներն օգտագործում էին գինի պահելու համար։
19-րդ դարի սկզբին ֆրանսիացի խոհարար Ն. Ապերը հայտնագործեց պահածոյացման տեխնիկան՝ բանկաների մեջ եռման միջոցով, որոնց ջերմաստիճանը հասնում էր 1000°C-ի։ Ավելի ուշ Ապերն իր գյուտի համար արժանացավ պետական մրցանակի։ 1820-ական թվականներին Բալթիմորում արդեն արտադրվում էին տարաների ավտոմատացված արտադրության մեքենաներ և սարքեր։
19-րդ դարի 2-րդ կեսին հայտնագործվեց ստերիլիզացման արդյունավետ մեթոդ՝ գոլորշիացված կաթսայով մինչև 135°C ջերմաստիճան։
Ռուսաստանում սննդամթերքի պահպանումը սկսեց զարգացում ապրել 19-րդ դարի 2-րդ կեսից։ Այն ժամանակվա պահածոների հայտնի գործարաններից հիշատակման են արժանի Սանկտ Պետերբուրգի, Տագանրոգի, Սիմֆերոպոլի պահածոների գործարանները։
Պետրոս Եսափյանի ստեղծած առաջին պահածոների գործարանը հայտնվել է Էրիվանի գավառում 19-րդ դարի վերջին - 20-րդ դարի սկզբին։ Այն Անդրկովկասի միակ պահածոների գործարանն էր։ Գործարանի արտադրանքը մեծ պահանջարկ ուներ, արտահանվում էր Ռուսաստան և Եվրոպա։
Ժամանակակից տեխնոլոգիաներ
Ներկայեումս, պահածոյացման տեխնոլոգիայում ավելի ու ավելի են կիրառվում ժամանակակից մեթոդներ, ներդրվում ավտոմատացված կառավարման համակարգեր՝ բաղադրիչների օգտակարությունը պահպանելու համար։ Ստերիլիզացումն իրականացվում է հատուկ ավտոկլավներում 1200°C-ից ավելի ջերմաստիճանում, ինչը նպաստում է միկրոօրգանիզմների մեծ մասի ոչնչացմանը։
Ապրանքների երկարաժամկետ պահպանումն ապահովվում է եռացված բանկաների միջոցով: Պահածոների համար նախատեսված կափարիչները պատրաստված են մետաղից, որը պատված է դիմացկուն պոլիմերային ներկով։
Սիփան գործարանում արտադրվող պահածոներն առանձնանում են ոչ միայն իրենց յուրահատուկ համով, այլև չեն փոխում իրենց սննդային արժեքը, իսկ հանքանյութերի պարունակությունը, կալորիականությունը և մարդու օրգանիզմի համար կարևոր բաղադրիչները չեն նվազում։

История консервов: как появились первые технологии консервирования
Консервная промышленность известна человечеству еще на самых ранних этапах развития, именно поэтому консервирование играет важную роль в приготовлении и хранении продуктов и блюд.
Как появилась первая технология промышленного консервирования?
Вопрос сохранения продуктов от порчи занимал людей еще с древних времен. Именно тогда возникли простейшие способы консервации - засолка, сушка, копчение, охлаждение, которые и по сей день используются в промышленном консервировании.
Об одном из первых способов промышленного консервирования свидетельствуют раскопки гробницы фараона Тутанхамона (Египет), где были найдены глиняная чаша с частями утки, забальзамированная оливковым маслом, насчитывающая более 3000 лет. А, например, в Древней Греции, для хранения вина использовались амфоры.
В начале 19 века французский повар Н.Аппер представил консервирование в жестяных банках при помощи кипячения, температура которого доходила до 1000С. В дальнейшем Аппер был награжден государственной премией за свое изобретение. В 1820-ых годах в Балтиморе уже стали выпускать различные станки для автоматизированного изготовления жестяных банок.
Во 2-ой половине 19 века был изобретен эффективный способ стерилизации, внутри парового котла при температуре до 1350С.
В России консервирование пищевых продуктов начало развиваться во 2-ой половине XIX века. Среди известных заводов по консервированию того времени следует отметить Петербургский, Таганрогский, Симферопольский консервные заводы.
Первый консервный завод, созданный Петросом Эсапяном, появился в Эриванской губернии в конце 19 – начале 20 веков. Это был единственный консервный завод в Закавказье. Продукция завода пользовалась широким спросом, экспортировалась в Россию и Европу.
Современные технологии
В технологии консервирования на сегодняшний день все чаще применяются современные методы, вводятся автоматизированные системы управления, для сохранения полезности компонентов. Стерилизация производится в специальных автоклавах при температуре более 1200С, которая способствует уничтожению большинства микроорганизмов.
Длительный срок хранения продуктов (без изменения свойств) обеспечивают банки сварного типа. Крышки для консервов делаются из металла, который покрывается прочной полимерной краской.
Консервированные продукты, изготовленные на заводе “Сипан” отличаются не только своим неповторимым вкусом, но у них и не изменяется пищевая ценность, не снижается содержание минеральных веществ, калорийность и все прочие важные для организма людей компоненты.